Něco o
Skateboarding
Pár jasných :D faktů o skateboardingu
14. srpna 2008 v 9:49- Často se skateboarding řadí do rodiny extrémních sportů, ale také je považován za životní styl (v partě na ulici) a za umělecký styl (spojený s hip-hopovou nebo punkovou hudbou a s výtvarným projevem zvaným graffiti - sprejování barvy na různá veřejná místa ve městě, jakou jsou zdi domů, vagóny metra a podobně)
- Člověk, který se této činnosti věnuje je nazýván skater (skejtr) nebo skejťák (to ví snad každej xD).
- Na světě jsou desítky milionů skateboardistů a 80 % z nich začalo jezdit dříve, než jim bylo osmnáct let a podle pohlaví 70 % skateboardistů tvoří muži.
- Skateboarding existuje také jako profesionální sport, ve kterém se pořádají jednotlivé závody, série závodů v mistrovstvích jednotlivých oblastí a zemí, mistrovství Evropy, mistrovství světa a podobně.
- Někteří skejťáci, kteří přešli s pouliční kultury do světa show-byznysu, jsou hvězdami skateboardových videí, do kterých se investují slušné peníze a která se prodávají komerčním televizím - tak to funguje ale jen v USA.
Sk8 generations
7. dubna 2008 v 13:36Skateboarding- co to přesně znamená?
Doslova jde o činnost, jakkoliv spojenou se skateboardovým prknem, často se řadí do rodiny extrémních sportů, ale také jako umělecký styl.
Skateboarding- kdo se mu věnuje?
Člověk, který se této činnosti věnuje je nazýván skater (čti skejtr), nebo taky skejťák. Může jít o koníček, sport nebo i klasický druh transportu. Podle jednoho výzkumu je na světě kolem 13 milionů skateboardistů 80 % z nich začalo jezdit dříve, než jim bylo osmnáct let a podle pohlaví převládájí ze 70 % muži.
První generace skateboardingu:
Skateboardingjako pokračování serfaření
První skateboard vzniká někdy v roce 1950 a je spojován s rozvojem surfingu v Kalifornii. Byly domácí výroby a tvořila je dřevěná deska na kolečkách a ložiskách z kolečkových bruslí. Původně se této činnosti říkalo "sidewalk surfing", tedy něco jako serfování po chodníku.
Skateboardinga Návrat do budoucnosti
Jeden druh tehdejších skateboardů měl vpředu připevněnu část dřevěné bedny, která se používala jako improvizována řídítka. Pokud byste to chtěli vidět, stačí si pustit film Návrat do budoucnosti 2, kde hlavní postava Marty McFly přesně takový půjčuje od náhodně projíždějícího dítěte.
Skateboardinga Tony Hawk
Jak se skateboarding vyvíjel, nakonec si vyvinul vlastní styl a dokonce ovlivnil i svého předchůdce - surfing. Nejčastěji zmiňovanými skupinami, které zpopularizovaly tento sport jsou Z-Boys a Bones Brigade (zde patřil i velmi známý Tony Hawk), kteří po roce 1970 vyprodukovali jedny z nejlepších skateboardingových nahrávek, které kdy byly natočeny. Jako první také začali jezdit v prázdných bazenéch.
Druhá generace skateboardingu:
Skateboardinga jeho úpravy
V roce 1970 Frank Nasworthy začíná vynalézat skateboardové prkno z polyuretanu. Zlepšení v ovládání a provedení byly tak obrovské, že se skateboarding začal šířit tak, jako nikdy předtím. Spousta společností začala vyrábět povrchové desky (axly). Tím, že bylo dosaženo lepšího ovládání, povrch se začal zužovat a na koncích nadzvedávat, čímž měl skater mnohem lepší možnosti ovládání. Výrobci zkoušeli také mnoho dalších materiálů jako skleněné vlákno a hliník, ale běžná prkna byla a jsou vyráběna z javorové překližky.
Skateboardinga extrémní sporty
Skateři začali vymýšlet nové, složitější triky. Z-Boys byli jedni z prvních, kteří začali jezdi po stěnách venkovních plaveckých bazénů, které zůstaly opuštěné po nedostatku vody v roce 1976. Skateboarding se stal rychlejším a nebezpečnějším. To vedlo k větší odpovědnosti provozovatelů a k větším pojistným částkám, takže mnoho parků bylo uzavřeno. Koncem tohoto desetiletí skateboarding téměř vymizel.
Třetí generace skateboardingu
Vznikla za pomocí skateboardových společností, které velmi aktivně podporovaly skatery a jejich umění. Původní zaměření bylo hlavně na vertikální rampy a u-rampy.
Alan "Ollie" Gefand a jeho přínos
Vylepšením systému bez rukou (tzv. ollie) Alanem Gelfandem. V roce 1978 dosahovali skateři obrovských výšek, kde mohli dělat svoje triky. Prkna se opět zvětšila do šířky a dostala i větší a širší kolečka. Ale jak čas pokračoval a skateparků bylo méně a méně, skateři se přeorientovali na to jediné, co jim zbývalo - ulice.
Skateboarding- street skating
Vznikl street skating, který se brzo stal nejpopulárnější variantou. To se opět projevilo na vzhledu a vlastnostech skateboardu, který se nakonec vtiskl do tvarů, jenž známe dnes. Jedním z průkopníků street skatingu se stal Mark Gonzales. Ten se stal prvním člověkem, který pomocí ollie zdolal řadu několika schodů. Třetí skateboardová generace byla téměř zničena globální ekonomickou recesí v devadesátých letech.
Stávající generace
Dominují dva triky: ollie a grind. Většina boardů je široká od 18 do 20 centimetrů a od 76 do 81 centimetrů dlouhá. Kolečka jsou hodně tvrdá, což způsobuje větší rychlost a menší, takže prkno je lehce ovladatelné. Kolečka jsou v průměru od 50 do 58 mm. Většina prknen se stále dělá z kanadského javoru.
Historie skateboardingu v ČR & SR
29. března 2008 v 9:18V polovině sedmdesátých let začínají i k nám pronikat zprávy o skateboardingu, sportu, který zachvátil Ameriku a šíří se i do Evropy. První nadšenci u nás si vyrábějí skateboardy sami s použitím kolečkových bruslí, ti šťastnější, s kontakty v západní části světa, získávají kvalitnější, průmyslově vyráběné nářadí.
Skaterů u nás přibývá. Už v roce 1978 se konají první závody v Praze a v Karlových Varech. Informace o pravidlech jsou minimální, a tak se tvoří pravidla vlastní. Slalom speciál, slalom obří, skok daleký a vysoký. Šikovné české ruce podomácku vyrábějí stále kvalitnější a kvalitnější prkna, desky z laminátů, podvozky odlévané do pískových forem, jen kolečka musí být originální, proto je jejich cena vysoká.
Postupně přibývají zájemci o skateboarding i v dalších městech, Plzni, Poličce a jinde. Podmínky dovolují pořádat stále více závodů a tak se utvoří seriál Československého poháru a na závěr sezóny Mistrovství republiky. Jednotlivé kluby koordinují svou činnost a svému spolku říkají Československá skateboardová asociace.
V roce 1981 se v Praze na Strahově staví první kovová "U" rampa. Vzniká kuriózní situace: veškeré skejtové dění u nás se soustředilo pouze do Čech, ale jediný člověk, který pravidelně korespondoval se špičkovými americkými firmami, byl Petr Kiss z Bratislavy. Také díky Petrovi vycestoval roku 1985 náš reprezentant Luděk Váša na Mistrovství světa, které se konalo při příležitosti světové výstavy Expo v kanadském Vancouveru. Jaké potom bylo naše nadšení, když Luděk přivezl mistrovský titul.
Skateboarding, do té doby odsouzený jako propagace Ameriky, dostal konečně více prostoru. Publicita ve sdělovacích prostředcích, více zájemců, lepší podmínky.
Nejvýznamnější zlom však nastal v roce 1986. Na závody do Brna tehdy přijeli představitelé evropské špičky Shane Rouse z Velké Británie (freestyle) a Claus Grabke z Německa ("U" rampa, streetstyle). A teprve tehdy jsme na vlastní oči viděli, co to ve skutečnosti skateboarding je. Rychle se u nás rozvíjí streetsyle, freestyle i "U" rampa. Stavějí se pro nás dosud neznámé překážky. Radikálně se mění tvary prken, rozměry podvozků, průměry kol. Postupně zaniká skok daleký, mění se pravidla slalomů v souladu s pravidly evropskými. Co platilo včera, je pryč, co bude zítra, nikdo neví, ale všichni se na to těší.
Rok 1987. Prachatice, Summercamp. 120 nadšenců se sjelo do jihočeského města, aby společně skejtovali, veselili se a sdělovali si nové poznatky. Určitě nejvíc jsme získali od amerického profesionála, který si k nám odskočil z turné po západní Evropě, Marka Gonzalese. Další publicita, další skateři.
Zájem o skateboarding je již takový, že se v roce 1988 rozhodne skupina nadšenců pořádat v Praze Mistrovství Evropy. Závody ne ledajaké - v největší hale, která je k dispozici (Sportovní hala na pražském Výstavišti), za účasti těch nejlepších z Evropy. Přímý přenos v televizi, záznam jde do mnoha světových center.
Závody mají obrovský úspěch. Se skatery se roztrhl pytel. Skateboardkluby vznikají i v těch nejmenších městech. Přibývá i materiál. Už nikoho nenapadne vyřezávat desku ze staré skříně.
1989. Revoluce. Koncem listopadu se konají halové závody v Hradci Králové. Skateři se mezi prvními přidávají na stranu studentů, za okny stadiónu ještě nezačaly demonstrace. V této době je předseda Československé skateboardové asociace Martin Kopecký zvolen prezidentem Evropské skateboardové asociace. Vznikají první firmy prodávající kvalitní skateboardové zboží. Československá skateboardová asociace je ustanovena jako oficiální organizace. Koná se oficiální Československý pohár a oficiální Mistrovství Československa. Přibývají kluby i na Slovensku. První firmy začínají vyrábět špičkový materiál i u nás. Skejtují všichni a všude...
Vývoj skateboardingu
16. března 2008 v 15:01Skateboarding a jeho úpravy
V roce 1970 Frank Nasworthy začíná vynalézat skateboardové prkno z polyuretanu. Zlepšení v ovládá a provedení byla tak obrovské, že se skateboarding začal šířit tak, jako nikdy předtím. Spousta společností začala vyrábět povrchové desky (axly). Tím, že bylo dosaženo lepšího ovládání, povrch se začal zužovat a na koncích nadzvedávat, čímž měl skater mnohem lepší možnosti ovládání. Výrobci zkoušeli také mnoho dalších materiálů jako skleněné vlákno a hliník, ale běžná prkna byla a jsou vyráběna z javorové překližky.
Skateboarding a extrémní sporty
Skateři začali vymýšlet nové, složitější triky. Z-Boys byli jedni z prvních, kteří začali jezdi po stěnách venkovních plaveckých bazénů, které zůstaly opuštěné po nedostatku vody v roce 1976. Skateboarding se stal rychlejším a nebezpečnějším. To vedlo k větší odpovědnosti provozovatelů a k větším pojistným částkám, takže mnoho parků bylo uzabřeno. Koncem tohoto desetiletí skateboarding téměř vymizel.
Třetí generace skateboardingu
Vznikla za pomocí skateboardových společností, které velmi aktivně podporovaly skatery a jejich umění. Původní zaměření bylo hlavně na vertikální rampy a u-rampy.
Alan "Ollie" Gefand a jeho přínos
Vylepšením systému bez rukou (tzv. ollie) Alanem Gelfandem v roce 1978 dosahovali skateři obrovských výšek, kde mohli dělat svoje triky. Prkna se opět zvětšila do šířky a dostala i větší a širší kolečka. Ale jak čas pokračoval a skateparků bylo méně a méně, skateři se přeorientovali na to jediné, co jim zbývalo - ulice.
Skateboarding - street skating
Vznikl street skating, který se brzo stal nejpopulárnější variantou. To se opět projevilo na vzhledu a vlastnostech skateboardu, který se nakonec vtiskl do tvarů, jenž známe dnes. Jedním z průkopníků street skatingu se stal Mark Gonzales. Ten se stal prvním člověkem, který pomocí ollie zdolal řadu několika schodů. Třetí skateboardová generace byla téměř zničena globální economickou recesí v devadesátých letech.
Stávající generace
Dominují dva triky: ollie a grind. Většina boardů je široká od 18 do 20 centimetrů a od 76 do 81 centimetrů dlouhá. Kolečka jsou hodně tvrdá, což způsobuje větší rychlost a menší, takže prkno je lehce ovladatelné. Kolečka jsou v průměru od 50 do 58 mm. Většina prknen se stále dělá z kanadského javoru.
Podrobná historie skateboardingu
17. února 2008 v 10:25Jízda z kopce a carving jsou dva nejzákladnější pohyby, které jdou na skateboardu provádět, proto je historie downhillu vlastně historií skateboardingu vůbec. Skateboarding vznikl v Kalifornii, na východním pobřeží USA. Ta byla odjakživa rájem surfařů, kteří zhruba od 40. let řešili, jak by šel pohyb na surfovém prkně napodobit i na "souši". Od té doby vznikala různé podivuhodné "zařízení" připomínající dnešní skateboard jen vzdáleně.
1950
První skate vznikají v 50. letech. Tehdejší Sidewalk Surfers (doslova "chodníkoví surfaři") připevňují na desky vyřezané do tvaru surfového prkna podvozky z kolečkových bruslí a vzniká tak náčiní, které sice funguje na naprosto stejných principech jako současný skateboard, avšak s velmi omezenými možnostmi. Materiály, ze kterých se vyrábějí kolečka, nejsou téměř vůbec přilnavé, carving (obloučky) a jízda z kopce jsou jediné, co se na sidewalk surfech dá provozovat. Přesto sidewalk surfing prožívá boom a počátkem 60. let přichází na scénu první sériově vyrobené skateboardy (roku 1963 se vyrábí až 10 000 ks za den). Novinkou se stává kick tail (zadní část desky přesahuje zadní podvozek-truck), což umožňuje ostřejší obraty. Pořádají se závody ve slalomu, jezdci (většinou jezdí bosí ) na skate aplikují surfové triky jako chůze po desce, spinner a hang ten. Při skateboardingu se často využívají banky (betonové šikminy), které vytvářejí jakousi "betonovou vlnu". V roce 1965 je boom u konce, zájem o skateboarding totálně opadá a jako sport upadá v zapomnění. Firmy přecházejí na výnosnější výrobky a ve skateboardingu pokračuje jen pár nadšenců opět na home-made deskách.
1970
V roce 1972 se objevuje naprosto revoluční vynález - polyuretanová kolečka (firma Cadillac Wheels), která jsou rychlá, přilnavá a absolutně mění tvář skateboardingu. Zájem o skateboarding se opět zvyšuje. Zatímco se většina skaterů věnuje slalomu a stylové trikové jízdě (freestyle), v části Los Angeles zvané Dogtown se objevuje parta mladých agresivních surferů, říkající si Z-Boys, kteří nedají moc na nažehlenou surfovou image a věnují se hlavně agresivnímu downhillu a slalomu a svou betonovou vlnu trénují ve vypuštěných zahradních bazénech. Jména jako Tony Alva, Jay Adams, Stacy Peralta, Nathan Pratt, Bob Biniak nebo Jim Muir, která platila svého času za outsidery, se stávají hvězdami.
Základními skateboardovými disciplínami se stávají freestyle, slalom, downhill, skok vysoký a daleký. Skateboardy jsou vybaveny širokými koly o velikosti kolem 60mm a o tvrdosti mezi 70-80A. Trucky se nezměnily dodnes, jen byly o dost užší (v té době zastávala přední pozici ve výrobě firma Tracker). Co se týče desky, většina tehdejších firem (G&S, BAHNE, Alva Skate aj.) vyráběla desky dlouhé do 30 palců (cca 75 cm) a široké kolem 7 palců (cca 18cm). Měly kicktail, který byl navíc zvednutý směrem nahoru, a griptape (protiskluzovou fólii) V podstatě už měly docela moderní parametry a jezdily se na nich všechny disciplíny. Už tehdy si skateři uvědomovali, že delší desky jsou ve vysokých rychlostech stabilnější, pro downhill se staly oblíbené longboardy firmy SIMS.
1980
V průběhu vývoje skateboarding prochází mnoha krizemi, ale nadále se vyvíjí tvar desky - objevuje se concave (příčné prohnutí), roste šířka desky - vznikají nové a nové triky, tím pádem i nové disciplíny roku 1982 U-rampa, 1984 streetstyle, 1988-minirampa = zaniká skok do výšky i dálky, slalom a ačkoliv se závody v downhillu stále vypisují, i ten nakonec ustupuje divácky zábavnějším disciplínám (ač byl v 70. letech downhill královskou disciplínou na všech závodech).
2000
V současné době je downhill, jakožto "základní stavební kámen" skateboardingu, paradoxně postaven úplně mimo současný skateboardový svět. Soutěže se vypisují stále, ale downhill skateboarding dnes spadá pod IGSA (International Gravity Sports Association-založena 1996) a našel tak novou rodinu mezi ostatními "sjezdovými sporty" street luge, classic luge (buttboard), gravity bike a downhill inline.
Text: Xstream magazine
Zdroj: www.g2.cz
Významná data skateboardigu
28. září 2007 v 12:16
1978
![]() |
Alan Gelfand se vznesl do vzduchu, aniž by se nohou či rukou od země odrazil. Tento nový prvek nazve Ollie. |
1981
![]() |
Tony Hawk dělá jako prcek ollie indy, Steve Caballero dělá na závodech Marina Cup svuj trik "caballaerial" fakie ollie 360, nikdo netušil jak to v tý rampě udělal. |
1984![]() |
Mike McGill ukazuje světu svou sekvenci triku McTwist. |
1985![]() |
Tony Hawk a jeho točka o 720°. |
1987![]() |
Mark Gonzales dělá první boardslide ze zábradlí. |
90. léta![]() |
Jason Lee děla 360 flip, Danny Way dává blunt to fakie ve vertce, v roce 92 jsem viděl Bod Zlomu a to mě předurčilo k pochybné kariéře skejťáka, tak mě ten film dostal, že jsem začal jezdit a po 10 letech si vyflákal koleno, jako Keanu Reeves. Tony Hawk (jako druhý na světě udělal McTwista) jako první ho dává Mc720°, v roce 95 dělá kickflip 540° a v roce 1999 na X games vrací točku o 900°. Na skejtu se jezdí i downhilly a prozatimní rekord je z roku 1998, kdy byla Gary Hardwickovi naměřena rychlost 100km/h. |
2002![]() |
Danny Way překonává rekord ve skoku do dálky (20 metrů) a do výšky (6 metrů). K tomu aby se na takové skoky moh vůbec rozjet, potřeboval 15-metrovou rozjezdovku. |
2004![]() |
Danny Way přeskakuje Čínskou zeď. Bohužel při 5. pokusu se zranil |
Skateboarding poeticky xD
28. září 2007 v 12:11Skate je věc, jež nikdy nebude masová, nečeká ji boom a pád typu in-line. Zvládnout skateboard, tedy naučit ho poslouchat a spolupracovat, chce totiž silnou dávku trpělivosti a otrlosti. Skateboardový trenažér zatím nikdo nezkonstruoval, takže se vše učí od začátku pěkně na tvrdém a cesta k zkrocení zlého prkna je plná modřin, podlitin, výronů a zlomenin. Proto je skateboarding zábava pro vyvolené - vyvolené lidi se silnou vůlí, svobodnou myslí a sluncem v duši.
Disciplíny v sk8boardingu...
28. září 2007 v 12:05Nejčastější otázky...
28. září 2007 v 11:31Skateboardisté si mezi širokou veřejností a hlavně u starších generací získali pověst rebelů, chuligánů, feťáků... Nicméně tomu tak není. Nelze popřít, že nedílnou součástí skateboardingu je rachot způsobený skoky, ani fakt, že jízdu na "prkně" provozují mladí lidé, hledající sportovní vyžití v městské periferii plné špíny, smradu a ruchu. Absence vhodnějších míst je nutí porušovat různé předpisy a pravidla.
Mini slovník
15. září 2007 v 19:30Stručná historie skateboardingu...
11. září 2007 v 17:13
Info o historii skateboardingu...
11. září 2007 v 16:59První generace a vznik skateboarding
