Jdi na obsah Jdi na menu
 


Něco o

25. 12. 2009

Skateboarding

Pár jasných :D faktů o skateboardingu

14. srpna 2008 v 9:49
 • Často se skateboarding řadí do rodiny extrémních sportů, ale také je považován za životní styl (v partě na ulici) a za umělecký styl (spojený s hip-hopovou nebo punkovou hudbou a s výtvarným projevem zvaným graffiti - sprejování barvy na různá veřejná místa ve městě, jakou jsou zdi domů, vagóny metra a podobně)
 • Člověk, který se této činnosti věnuje je nazýván skater (skejtr) nebo skejťák (to ví snad každej xD).
 • Na světě jsou desítky milionů skateboardistů a 80 % z nich začalo jezdit dříve, než jim bylo osmnáct let a podle pohlaví 70 % skateboardistů tvoří muži.
 • Skateboarding existuje také jako profesionální sport, ve kterém se pořádají jednotlivé závody, série závodů v mistrovstvích jednotlivých oblastí a zemí, mistrovství Evropy, mistrovství světa a podobně.
 • Někteří skejťáci, kteří přešli s pouliční kultury do světa show-byznysu, jsou hvězdami skateboardových videí, do kterých se investují slušné peníze a která se prodávají komerčním televizím - tak to funguje ale jen v USA.

sk8-forever.blog.cz

Sk8 generations

7. dubna 2008 v 13:36

Skateboarding- co to přesně znamená?

Doslova jde o činnost, jakkoliv spojenou se skateboardovým prknem, často se řadí do rodiny extrémních sportů, ale také jako umělecký styl.

Skateboarding- kdo se mu věnuje?

Člověk, který se této činnosti věnuje je nazýván skater (čti skejtr), nebo taky skejťák. Může jít o koníček, sport nebo i klasický druh transportu. Podle jednoho výzkumu je na světě kolem 13 milionů skateboardistů 80 % z nich začalo jezdit dříve, než jim bylo osmnáct let a podle pohlaví převládájí ze 70 % muži.sk8

První generace skateboardingu:

Skateboardingjako pokračování serfaření

První skateboard vzniká někdy v roce 1950 a je spojován s rozvojem surfingu v Kalifornii. Byly domácí výroby a tvořila je dřevěná deska na kolečkách a ložiskách z kolečkových bruslí. Původně se této činnosti říkalo "sidewalk surfing", tedy něco jako serfování po chodníku.

Skateboardinga Návrat do budoucnosti

Jeden druh tehdejších skateboardů měl vpředu připevněnu část dřevěné bedny, která se používala jako improvizována řídítka. Pokud byste to chtěli vidět, stačí si pustit film Návrat do budoucnosti 2, kde hlavní postava Marty McFly přesně takový půjčuje od náhodně projíždějícího dítěte.

Skateboardinga Tony Hawk

Jak se skateboarding vyvíjel, nakonec si vyvinul vlastní styl a dokonce ovlivnil i svého předchůdce - surfing. Nejčastěji zmiňovanými skupinami, které zpopularizovaly tento sport jsou Z-Boys a Bones Brigade (zde patřil i velmi známý Tony Hawk), kteří po roce 1970 vyprodukovali jedny z nejlepších skateboardingových nahrávek, které kdy byly natočeny. Jako první také začali jezdit v prázdných bazenéch.

Druhá generace skateboardingu:

Skateboardinga jeho úpravy

V roce 1970 Frank Nasworthy začíná vynalézat skateboardové prkno z polyuretanu. Zlepšení v ovládání a provedení byly tak obrovské, že se skateboarding začal šířit tak, jako nikdy předtím. Spousta společností začala vyrábět povrchové desky (axly). Tím, že bylo dosaženo lepšího ovládání, povrch se začal zužovat a na koncích nadzvedávat, čímž měl skater mnohem lepší možnosti ovládání. Výrobci zkoušeli také mnoho dalších materiálů jako skleněné vlákno a hliník, ale běžná prkna byla a jsou vyráběna z javorové překližky.

Skateboardinga extrémní sporty

Skateři začali vymýšlet nové, složitější triky. Z-Boys byli jedni z prvních, kteří začali jezdi po stěnách venkovních plaveckých bazénů, které zůstaly opuštěné po nedostatku vody v roce 1976. Skateboarding se stal rychlejším a nebezpečnějším. To vedlo k větší odpovědnosti provozovatelů a k větším pojistným částkám, takže mnoho parků bylo uzavřeno. Koncem tohoto desetiletí skateboarding téměř vymizel.

Třetí generace skateboardingu

Vznikla za pomocí skateboardových společností, které velmi aktivně podporovaly skatery a jejich umění. Původní zaměření bylo hlavně na vertikální rampy a u-rampy.

Alan "Ollie" Gefand a jeho přínos

Vylepšením systému bez rukou (tzv. ollie) Alanem Gelfandem. V roce 1978 dosahovali skateři obrovských výšek, kde mohli dělat svoje triky. Prkna se opět zvětšila do šířky a dostala i větší a širší kolečka. Ale jak čas pokračoval a skateparků bylo méně a méně, skateři se přeorientovali na to jediné, co jim zbývalo - ulice.

Skateboarding- street skating

Vznikl street skating, který se brzo stal nejpopulárnější variantou. To se opět projevilo na vzhledu a vlastnostech skateboardu, který se nakonec vtiskl do tvarů, jenž známe dnes. Jedním z průkopníků street skatingu se stal Mark Gonzales. Ten se stal prvním člověkem, který pomocí ollie zdolal řadu několika schodů. Třetí skateboardová generace byla téměř zničena globální ekonomickou recesí v devadesátých letech.

Stávající generace

Dominují dva triky: ollie a grind. Většina boardů je široká od 18 do 20 centimetrů a od 76 do 81 centimetrů dlouhá. Kolečka jsou hodně tvrdá, což způsobuje větší rychlost a menší, takže prkno je lehce ovladatelné. Kolečka jsou v průměru od 50 do 58 mm. Většina prknen se stále dělá z kanadského javoru.

sk8

Historie skateboardingu v ČR & SR

29. března 2008 v 9:18

V polovině sedmdesátých let začínají i k nám pronikat zprávy o skateboardingu, sportu, který zachvátil Ameriku a šíří se i do Evropy. První nadšenci u nás si vyrábějí skateboardy sami s použitím kolečkových bruslí, ti šťastnější, s kontakty v západní části světa, získávají kvalitnější, průmyslově vyráběné nářadí.

Skaterů u nás přibývá. Už v roce 1978 se konají první závody v Praze a v Karlových Varech. Informace o pravidlech jsou minimální, a tak se tvoří pravidla vlastní. Slalom speciál, slalom obří, skok daleký a vysoký. Šikovné české ruce podomácku vyrábějí stále kvalitnější a kvalitnější prkna, desky z laminátů, podvozky odlévané do pískových forem, jen kolečka musí být originální, proto je jejich cena vysoká.

Postupně přibývají zájemci o skateboarding i v dalších městech, Plzni, Poličce a jinde. Podmínky dovolují pořádat stále více závodů a tak se utvoří seriál Československého poháru a na závěr sezóny Mistrovství republiky. Jednotlivé kluby koordinují svou činnost a svému spolku říkají Československá skateboardová asociace.

V roce 1981 se v Praze na Strahově staví první kovová "U" rampa. Vzniká kuriózní situace: veškeré skejtové dění u nás se soustředilo pouze do Čech, ale jediný člověk, který pravidelně korespondoval se špičkovými americkými firmami, byl Petr Kiss z Bratislavy. Také díky Petrovi vycestoval roku 1985 náš reprezentant Luděk Váša na Mistrovství světa, které se konalo při příležitosti světové výstavy Expo v kanadském Vancouveru. Jaké potom bylo naše nadšení, když Luděk přivezl mistrovský titul.

Skateboarding, do té doby odsouzený jako propagace Ameriky, dostal konečně více prostoru. Publicita ve sdělovacích prostředcích, více zájemců, lepší podmínky.

Nejvýznamnější zlom však nastal v roce 1986. Na závody do Brna tehdy přijeli představitelé evropské špičky Shane Rouse z Velké Británie (freestyle) a Claus Grabke z Německa ("U" rampa, streetstyle). A teprve tehdy jsme na vlastní oči viděli, co to ve skutečnosti skateboarding je. Rychle se u nás rozvíjí streetsyle, freestyle i "U" rampa. Stavějí se pro nás dosud neznámé překážky. Radikálně se mění tvary prken, rozměry podvozků, průměry kol. Postupně zaniká skok daleký, mění se pravidla slalomů v souladu s pravidly evropskými. Co platilo včera, je pryč, co bude zítra, nikdo neví, ale všichni se na to těší.

Rok 1987. Prachatice, Summercamp. 120 nadšenců se sjelo do jihočeského města, aby společně skejtovali, veselili se a sdělovali si nové poznatky. Určitě nejvíc jsme získali od amerického profesionála, který si k nám odskočil z turné po západní Evropě, Marka Gonzalese. Další publicita, další skateři.

Zájem o skateboarding je již takový, že se v roce 1988 rozhodne skupina nadšenců pořádat v Praze Mistrovství Evropy. Závody ne ledajaké - v největší hale, která je k dispozici (Sportovní hala na pražském Výstavišti), za účasti těch nejlepších z Evropy. Přímý přenos v televizi, záznam jde do mnoha světových center.

Závody mají obrovský úspěch. Se skatery se roztrhl pytel. Skateboardkluby vznikají i v těch nejmenších městech. Přibývá i materiál. Už nikoho nenapadne vyřezávat desku ze staré skříně.

1989. Revoluce. Koncem listopadu se konají halové závody v Hradci Králové. Skateři se mezi prvními přidávají na stranu studentů, za okny stadiónu ještě nezačaly demonstrace. V této době je předseda Československé skateboardové asociace Martin Kopecký zvolen prezidentem Evropské skateboardové asociace. Vznikají první firmy prodávající kvalitní skateboardové zboží. Československá skateboardová asociace je ustanovena jako oficiální organizace. Koná se oficiální Československý pohár a oficiální Mistrovství Československa. Přibývají kluby i na Slovensku. První firmy začínají vyrábět špičkový materiál i u nás. Skejtují všichni a všude...

Vývoj skateboardingu

16. března 2008 v 15:01

Skateboarding a jeho úpravy

V roce 1970 Frank Nasworthy začíná vynalézat skateboardové prkno z polyuretanu. Zlepšení v ovládá a provedení byla tak obrovské, že se skateboarding začal šířit tak, jako nikdy předtím. Spousta společností začala vyrábět povrchové desky (axly). Tím, že bylo dosaženo lepšího ovládání, povrch se začal zužovat a na koncích nadzvedávat, čímž měl skater mnohem lepší možnosti ovládání. Výrobci zkoušeli také mnoho dalších materiálů jako skleněné vlákno a hliník, ale běžná prkna byla a jsou vyráběna z javorové překližky.

Skateboarding a extrémní sporty

Skateři začali vymýšlet nové, složitější triky. Z-Boys byli jedni z prvních, kteří začali jezdi po stěnách venkovních plaveckých bazénů, které zůstaly opuštěné po nedostatku vody v roce 1976. Skateboarding se stal rychlejším a nebezpečnějším. To vedlo k větší odpovědnosti provozovatelů a k větším pojistným částkám, takže mnoho parků bylo uzabřeno. Koncem tohoto desetiletí skateboarding téměř vymizel.

Třetí generace skateboardingu

Vznikla za pomocí skateboardových společností, které velmi aktivně podporovaly skatery a jejich umění. Původní zaměření bylo hlavně na vertikální rampy a u-rampy.

Alan "Ollie" Gefand a jeho přínos

Vylepšením systému bez rukou (tzv. ollie) Alanem Gelfandem v roce 1978 dosahovali skateři obrovských výšek, kde mohli dělat svoje triky. Prkna se opět zvětšila do šířky a dostala i větší a širší kolečka. Ale jak čas pokračoval a skateparků bylo méně a méně, skateři se přeorientovali na to jediné, co jim zbývalo - ulice.

Skateboarding - street skating

Vznikl street skating, který se brzo stal nejpopulárnější variantou. To se opět projevilo na vzhledu a vlastnostech skateboardu, který se nakonec vtiskl do tvarů, jenž známe dnes. Jedním z průkopníků street skatingu se stal Mark Gonzales. Ten se stal prvním člověkem, který pomocí ollie zdolal řadu několika schodů. Třetí skateboardová generace byla téměř zničena globální economickou recesí v devadesátých letech.

Stávající generace

Dominují dva triky: ollie a grind. Většina boardů je široká od 18 do 20 centimetrů a od 76 do 81 centimetrů dlouhá. Kolečka jsou hodně tvrdá, což způsobuje větší rychlost a menší, takže prkno je lehce ovladatelné. Kolečka jsou v průměru od 50 do 58 mm. Většina prknen se stále dělá z kanadského javoru.

Podrobná historie skateboardingu

17. února 2008 v 10:25
Z historie skateboardingu

Jízda z kopce a carving jsou dva nejzákladnější pohyby, které jdou na skateboardu provádět, proto je historie downhillu vlastně historií skateboardingu vůbec. Skateboarding vznikl v Kalifornii, na východním pobřeží USA. Ta byla odjakživa rájem surfařů, kteří zhruba od 40. let řešili, jak by šel pohyb na surfovém prkně napodobit i na "souši". Od té doby vznikala různé podivuhodné "zařízení" připomínající dnešní skateboard jen vzdáleně.


1950


První skate vznikají v 50. letech. Tehdejší Sidewalk Surfers (doslova "chodníkoví surfaři") připevňují na desky vyřezané do tvaru surfového prkna podvozky z kolečkových bruslí a vzniká tak náčiní, které sice funguje na naprosto stejných principech jako současný skateboard, avšak s velmi omezenými možnostmi. Materiály, ze kterých se vyrábějí kolečka, nejsou téměř vůbec přilnavé, carving (obloučky) a jízda z kopce jsou jediné, co se na sidewalk surfech dá provozovat. Přesto sidewalk surfing prožívá boom a počátkem 60. let přichází na scénu první sériově vyrobené skateboardy (roku 1963 se vyrábí až 10 000 ks za den). Novinkou se stává kick tail (zadní část desky přesahuje zadní podvozek-truck), což umožňuje ostřejší obraty. Pořádají se závody ve slalomu, jezdci (většinou jezdí bosí ) na skate aplikují surfové triky jako chůze po desce, spinner a hang ten. Při skateboardingu se často využívají banky (betonové šikminy), které vytvářejí jakousi "betonovou vlnu". V roce 1965 je boom u konce, zájem o skateboarding totálně opadá a jako sport upadá v zapomnění. Firmy přecházejí na výnosnější výrobky a ve skateboardingu pokračuje jen pár nadšenců opět na home-made deskách.


1970


V roce 1972 se objevuje naprosto revoluční vynález - polyuretanová kolečka (firma Cadillac Wheels), která jsou rychlá, přilnavá a absolutně mění tvář skateboardingu. Zájem o skateboarding se opět zvyšuje. Zatímco se většina skaterů věnuje slalomu a stylové trikové jízdě (freestyle), v části Los Angeles zvané Dogtown se objevuje parta mladých agresivních surferů, říkající si Z-Boys, kteří nedají moc na nažehlenou surfovou image a věnují se hlavně agresivnímu downhillu a slalomu a svou betonovou vlnu trénují ve vypuštěných zahradních bazénech. Jména jako Tony Alva, Jay Adams, Stacy Peralta, Nathan Pratt, Bob Biniak nebo Jim Muir, která platila svého času za outsidery, se stávají hvězdami.

Základními skateboardovými disciplínami se stávají freestyle, slalom, downhill, skok vysoký a daleký. Skateboardy jsou vybaveny širokými koly o velikosti kolem 60mm a o tvrdosti mezi 70-80A. Trucky se nezměnily dodnes, jen byly o dost užší (v té době zastávala přední pozici ve výrobě firma Tracker). Co se týče desky, většina tehdejších firem (G&S, BAHNE, Alva Skate aj.) vyráběla desky dlouhé do 30 palců (cca 75 cm) a široké kolem 7 palců (cca 18cm). Měly kicktail, který byl navíc zvednutý směrem nahoru, a griptape (protiskluzovou fólii) V podstatě už měly docela moderní parametry a jezdily se na nich všechny disciplíny. Už tehdy si skateři uvědomovali, že delší desky jsou ve vysokých rychlostech stabilnější, pro downhill se staly oblíbené longboardy firmy SIMS.


1980

V průběhu vývoje skateboarding prochází mnoha krizemi, ale nadále se vyvíjí tvar desky - objevuje se concave (příčné prohnutí), roste šířka desky - vznikají nové a nové triky, tím pádem i nové disciplíny roku 1982 U-rampa, 1984 streetstyle, 1988-minirampa = zaniká skok do výšky i dálky, slalom a ačkoliv se závody v downhillu stále vypisují, i ten nakonec ustupuje divácky zábavnějším disciplínám (ač byl v 70. letech downhill královskou disciplínou na všech závodech).


2000V současné době je downhill, jakožto "základní stavební kámen" skateboardingu, paradoxně postaven úplně mimo současný skateboardový svět. Soutěže se vypisují stále, ale downhill skateboarding dnes spadá pod IGSA (International Gravity Sports Association-založena 1996) a našel tak novou rodinu mezi ostatními "sjezdovými sporty" street luge, classic luge (buttboard), gravity bike a downhill inline.

Text: Xstream magazine
Zdroj: www.g2.cz

Významná data skateboardigu

28. září 2007 v 12:16
21
1978
sp
Alan Gelfand se vznesl do vzduchu, aniž by se nohou či rukou od země odrazil.
Tento nový prvek nazve Ollie.
1981
01
Tony Hawk dělá jako prcek ollie indy, Steve Caballero dělá na závodech
Marina Cup svuj trik "caballaerial" fakie ollie 360, nikdo netušil
jak to v tý rampě udělal.
1984sp Mike McGill ukazuje světu svou sekvenci triku McTwist.
1985sp Tony Hawk a jeho točka o 720°.
1987sp Mark Gonzales dělá první boardslide ze zábradlí.
90. létasp Jason Lee děla 360 flip, Danny Way dává blunt to fakie ve vertce, v roce 92
jsem viděl Bod Zlomu a to mě předurčilo k pochybné kariéře skejťáka,
tak mě ten film dostal, že jsem začal jezdit a po 10 letech si vyflákal koleno,
jako Keanu Reeves. Tony Hawk (jako druhý na světě udělal McTwista)
jako první ho dává Mc720°, v roce 95 dělá kickflip 540° a v roce 1999
na X games vrací točku o 900°. Na skejtu se jezdí i downhilly
a prozatimní rekord je z roku 1998, kdy byla Gary Hardwickovi
naměřena rychlost 100km/h.
2002sp Danny Way překonává rekord ve skoku do dálky (20 metrů) a do výšky
(6 metrů). K tomu aby se na takové skoky moh vůbec rozjet, potřeboval
15-metrovou rozjezdovku.
   
2004sp Danny Way přeskakuje Čínskou zeď.
Bohužel při 5. pokusu se zranil

Skateboarding poeticky xD

28. září 2007 v 12:11
Skateboadring, nejobdivuhodnější suchozemský sport, dokonalá symbióza svobody a krásna, elixír mládí, hračka pro děti i pro dospělé, přenosný prostředek, dráždidlo na důchodce a mladý holky… tolik jmen pro obyčejný kus dřeva, kovu a umělé hmoty. Jenomže proto jsou lidé lidmi, aby obyčejné neorganické hmotě vdechli život a smysl. Skateboard znamená především sport, náročný a tvrdý, ale je to taky životní styl, který kromě skaters ovlivňuje i mnoho lidí, kteří sami nejezdí. Hudba, oblečení, párty a pozitivní energie, kterou dřevěný svět vytváří, přitahuje hlavně mladší generace, člověk po třicítce je zde spíše vyjímkou.
Skate je věc, jež nikdy nebude masová, nečeká ji boom a pád typu in-line. Zvládnout skateboard, tedy naučit ho poslouchat a spolupracovat, chce totiž silnou dávku trpělivosti a otrlosti. Skateboardový trenažér zatím nikdo nezkonstruoval, takže se vše učí od začátku pěkně na tvrdém a cesta k zkrocení zlého prkna je plná modřin, podlitin, výronů a zlomenin. Proto je skateboarding zábava pro vyvolené - vyvolené lidi se silnou vůlí, svobodnou myslí a sluncem v duši.
 

Disciplíny v sk8boardingu...

28. září 2007 v 12:05
 1. freestyle
 2. streetstyle
 3. "U" rampa
 4. minirampa
Freestyle je jízda po hladké rovné ploše bez jakýchkoliv překážek. Je nejstarší závodní disciplínou a je považována za taneční uměleckou kreaci. Freeestylová jízda trvá 90 - 120 s a závodník ji jede na libovolnou hudbu. Podobně jako například v krasobruslení. Dobrá freestylová jízda se skládá z řady navzájem navazujících triků. Daleko nejlepším jezdcem této disciplíny je Rodney Mullen (nar. 1967) z Floridy. Ten také do své jízdy zařazuje největší počet triků. Rodney je svými soupeři i obdivovateli nazýván fenoménem, "nekorunovaným králem freestylu". Od roku 1980 byl jen jednou druhý, jinak na nejvyšším stupni stával jen on [ zde je nutno brát v úvahu, že kniha, z které jsou tyto informace, byla vydána v roce 1991 ]. Byl to také on, kdo vymyslel asi 80 % všech freestylových triků. Trénuje nesmírně urputně, často sám doma v garáži, denně až 8 hodin. Svou volnou jízdu by dokázal zajet i na kuchyňském stole. Jeho legendární variace na ollie dokonce ovlivnily i streetstyle.
Při feestyle rozeznáváme dva druhy triků. Triky prováděné na místě, tedy z klidu (standing tricks), a triky v jízdě (rolling tricks). Triky na místě se učí poněkud lépe než triky z jízdy, které jsou ale pro stavbu freestylové jízdy daleko důležitější a vhodnější. Ty totiž udávají tón choreografie a přinášejí i body.
 
Streetstyle jde neustále dál. Provádějí se složitější triky, provádějí se za vyšší rychlosti a z větších výšek. Ze streetstylu se stává velice extrémní záležitost. To co provádějí někteří dnešní skateři na ulici, to by normálního člověka nenapadlo ani v tom nejdivočejším snu. Obrovské výšky, obrovské nebezpečí. To je současný trend. Skateři zacházejí až za hranici svých možností. Například Jon Comer, kterému je teď asi 25 let. Když mu byli čtyři, přišel o nohu a na pravé noze má od kolena dolů protézu. I přesto jezdí na skejtu. A jak. Když měl mít první fotku ve skejtovým magazínu Transworld, jejich fotograf mu řekl, aby si připravil něco hustýho, jinak se tam nedostane. Takže skočil devatenáct schodů! A to nemá jednu nohu. Teďka si představte, co asi provádějí ti zdraví skateři.
 
Rampa by měla být široká přinejmenším čtyři až pět metrů, ideální je sedm až dvanáct. Rozhodující je zaoblení (transition). Poloměr tohoto oblouku by měl být asi 3 m. Svislá část (kolmost, vertical), navazující na zaoblení, by měla být vysoká 20-40 cm, protože jen tak jezdci zaručuje, že při airs a ostatních tricích z rampy dobře vyjede a opět do ní bezpečně dopadne. Důležitý je i coping, většinou železná roura, která tvoří horní hranu rampy. Coping má dva hlavní úkoly. Zaprvé ulehčuje bezpečné provedení liptriků, jako např. grinds a lipslides. Za druhé skater využívá coping při startovní fázi airs triků, když při jeho přejíždění coping kolečka prostě odrazí. Tím je skejt tlačen proti nohám a skater ho tak dostává během letové fáze lépe pod kontrolu.
Prvé "U" rampy byly budovány v 80. letech. Backyard ramps - každý si je vyráběl sám někde na dvoře.
Úplně první závod se konal v roce 1982 v Palm Dale u Los Angeles: "The Great desert Ramp Battle". Časopis Trasher psal tehdy o senzaci století se senzačními výkony a senzačními diváky. Ve skutečnosti tehdy na soukromé rampě vystoupilo 17 účastníků a přihlíželo asi 20 diváků. Trio vítězů: Steve Caballero před Tony Hawkem a Mike McGillem. Trio, které potom ovládalo scénu ještě hodně dlouhou dobu.
 1. liptricks - triky na hraně
 2. airs - triky nad hranou (skoky)
 3. handplants - stoje na jedné ruce.

Nejčastější otázky...

28. září 2007 v 11:31
Skateři nejsou rebelové...

 

Skateboardisté si mezi širokou veřejností a hlavně u starších generací získali pověst rebelů, chuligánů, feťáků... Nicméně tomu tak není. Nelze popřít, že nedílnou součástí skateboardingu je rachot způsobený skoky, ani fakt, že jízdu na "prkně" provozují mladí lidé, hledající sportovní vyžití v městské periferii plné špíny, smradu a ruchu. Absence vhodnějších míst je nutí porušovat různé předpisy a pravidla.
"Je pravda, že občas si nějakou tu trávu zakouříme, ale to dělali už naši rodiče," přiznává Ota, který jezdí na skateboardu už pět let. "Ale většina lidí nekouří trávu jen pro stav bez stresu, ale hlavně proto, že se u kolujícího jointa (marihuanová cigareta) sejdou lidi, kteří si navzájem rozuměj a maj si co říct. Je to jako když chlapi choděj do hospody, až na to, že my jsme na čerstvým vzduchu a k tomu jezdíme na skejtu," dodává.
Skateboarding vznikl na počátku sedmdesátých let ve Spojených státech jako zábava surfařů, kteří si moře bez vln nahradili asfaltem a surfem s kolečky. U nás se skateboarding začal rozvíjet v letech 1977 a 1978, kdy se objevili první odvážlivci provozující tento sport. Začaly se pořádat první malé závody, které vyvrcholily v roce 1988, kdy na závody EUROSKATE 88 přijelo několik profesionálních jezdců a lidé mohli sledovat kvalitně obsazené závody i v televizi. Prudký rozvoj a růst u nás tento sport zaznamenal až v porevoluční době. Je to hlavně proto, že se k nám dostaly kvalitní zahraniční výrobky a vzniklo i několik českých firem, které se stihly za uplynulých osm let zdokonalit.
Jaké jsou hlavní disciplíny skateboardingu?
Základní disciplíny jsou: Halfpipe, Minirampa a Streetstyle. Halfpipe je stejně jako ve snowboardingu rampa ve tvaru písmene U, ve které se závodník pohupováním v kolenou rozhoupe, až létá na okraj a předvádí různé triky, otočky, skluzy apod. Tato disciplína se však pro svou náročnost - jak fyzickou, tak psychickou - u nás příliš neprovozuje. Oblíbenější je její jednodušší a méně náročná podoba Minirampa, mezi skateboardisty nazývaná "miniroška", která je pouze menších rozměrů. Streetstyle znamená dvě minuty jízdy na plácku, kde jsou přistaveny různé můstky, pyramidy, přejezdy a tyče. Závodník se snaží bez chyby stihnout co nejvíce triků. Každý z rozhodčích pak přidělí příslušný počet bodů.
Jak je to u nás se skejtovými závody?
Je jich dost - a nejde jen o malé regionální, ale třeba i o světové akce, jakou je například MYSTIC SKATE. Atmosféra bývá velice uvolněná, publikum nadšené a často přiopilé, moderátor "lidový". Závody se zpravidla konají pod širým nebem, ať už na náměstí nebo vhodném plácku.
Kolik je v Čechách skateboardistů?
Tato otázka by asi zajímala více lidí, ale přesná odpověď není. Existuje sice Asociace českého skateboardingu, ale téměř nikdo se do ní nehlásí, takže by se těžko dával dohromady nějaký odpovídající seznam. Přesto se dá říct, že skateboardistů je u nás zhruba dvacet tisíc a stále jich přibývá.
Co skejt a holky?
Holky na skejtu taky bývají vidět, ale většinou jim to moc nejde. Závodů se většinou neúčastní vůbec...
Kolik je potřeba peněz na vybavení?
Chce-li někdo začít, potřebuje nejen dostatek elánu, ale především základní vybavení, tedy skejt. Nový se pohybuje v ceně od tří a půl tisíce výš, ale dá se pochopitelně koupit i jetý, který přijde někdy jen na dva tisíce. Ke skejtování patří i specifická móda prodávaná ve speciálních obchodech. Takové slušné skejtové triko stojí kolem osmi set korun, kalhoty i dva tisíce. Hodně důležité jsou boty, které musí dost vydržet. Jejich cena se pohybuje okolo dvou tisíc.
Jaká je současná skejtová móda?
Velice uvolněná a pestrá. Dávno zmizely doby, kdy všichni vypadali téměř stejně a každý byl oblečen podle stejného modelu. Objevují se už i pestré barvy, ne ovšem mezi skateboardisty tak obávané a odsuzované "neony". Nenosí se už jen široké kalhoty a obrovské mikiny. Oblíbené jsou již i mikiny "akorát", trička na tělo a úzké džínsy. Co se příliš nemění, je obuv - u bot jde v první řadě o pohodlnost, pevnost a účelnost. Další nedílnou součástí skejt-módy jsou dlouhé nebo obarvené či odbarvené vlasy a náušnice. V tom ale panuje svoboda a pestrost.
Co dělají skateboardisté v zimě?
Jezdí se méně, a když, tak na místech alespoň trochu krytých před vodou a sněhem. Jde o různé vestibuly metra, více se využívají skejtové parky a podobně. V Praze je v tomhle směru oblíbená "Budějárna", tedy stanice metra Budějovická. Spousta lidí také v zimě snowboarduje na horách. I to je určitá forma tréninku, stejně jako v létě WAKE-BOARD (vodní prkno přidělané k nohám jezdce wakeboardovým vázáním), který je však uznáván jen malou skupinou lidí.
Jak dlouho trvá naučit se jezdit?
Základním předpokladem je alespoň minimální fyzická zdatnost, obratnost a také talent, který se ovšem většinou projeví až za delší dobu. Naučit se jen dobře a rychle jezdit se zatáčkami trvá dospělému člověku při častém tréninku asi čtyři měsíce. Po roce se zpravidla dají zvládat menší skluzy, skoky a jednodušší triky. Dobrý skateboardista jezdí alespoň čtyři roky. Ale podstatnější než jak dlouho jezdí, je jak často jezdí.
Co úrazy?
Velice časté, zákeřné a mnohdy vážné. Ošlehané nohy a odřená kolena jsou na denním pořádku, ale to bývá od streetu. Největší a nejhorší úrazy, od zlomenin kotníků a nohou po otřesy mozku, jsou z halfpajpu. Čím víc člověk umí, tím výš a obtížněji lítá a když něco nezmákne, tak si drsně namlátí...
Z čeho se skládá skejt?
Dvě hlavní části jsou deska a podvozek. Deska je vyrobena z kvalitních vrstev dřeva, někdy i z plastu. Většinou je k sobě slepeno pět až sedm vrstev. Na vrchní straně skejtu je nalepen tzv. GRIP, což je něco podobného jako smirkový papír, ale má to mnohem delší životnost. Na spodní části desky je většinou namalován nějaký motiv. Náprava kol neboli TRUCKY (treky) je z litého odlehčeného kovu. Kolečka jsou ze speciálních měkčených směsí na bázi polyuretanu.
Proč je "prkýnkaření" tak oblíbené?
Asi pro svou atmosféru a možná i pro svou rebelskou pověst. Hlavně ale jde o radost z jízdy, kdy kolem těla vane vítr, o radost z rychlosti a každého povedeného skoku a triku, nebo jen z jízdy v partičce. Své určitě dělá i móda tohoto sportu a života kolem něj, který zahrnuje i návštěvy různých koncertů, skejtových klubů a závodů, kde se vyznavači skateboardu scházejí a nabírají síly pro příští skejtový den.

Mini slovník

15. září 2007 v 19:30
MALÝ SKATEBOARDINGOVÝ SLOVNÍK:
BOARD-prkno
BOARDSLIDE-klouzavý trik na překážce
BONELESS-bez kostí,pomocný trik na překonávání překážek
FINGER FLIP-přesmyk mezi prsty
FUNBOX-zábavná krabice,speciální rampy pro freestyle
JAM-tlačenice,závodníci jezdí bez přerušení hned za sebou
KICK FLIP-otočka s nakopnutím
NO COMPLY-nepovolit,jeden ze základních triků
OLLIE-výskokový trik
PARKÁČ-hovorově streetstylový skateboard
POGO-poskakování se skateboardem na špici
STREETSTYLE-silniční styl
WALLRIDE-jízda po zdi
SLIDE-klouzat se
SKEJT-hovorově skateboard

Stručná historie skateboardingu...

11. září 2007 v 17:13
Na počátku 60.let byl objeven skateboard-prkno (deska) na kolečkách,který umožňuje zcela nový způsob pohybu.Po vlně živelného krocení prken vzniká nový sport-SKATEBOARDING.
dg
Bylo to počátkem 60.let,kdy si kalifornští surfeři zklamáni a znuděni klidným mořem přidělali na vodní prkna podvozky z kolečkových bruslí a kdy na dnech vypuštěných bazénů a na asfaltových chodnících podél moře začali napodobovat jízdu v příbojových vlnách.Počátkem 70.let se SKATEBOARDING rozšířil do celého světa.Zpočátku byla tato nová pouliční atrakce ve znamení spontánního a chaotického jezdění po ulicích,v parcích i na školních hřištích.Pomalu se však začalo ustupovat od přejíždění jen tak z místa na místo,nejlepší už zkoušeli první triky.U počátečních soutěžních disciplín převládaly slalomy,koncem 60.let ještě freestyle a atraktivní jízda ve speciálních bazénech,které se staly předchůdci U RAMP.Podnikatelé v 80.letech začali zahlcovat trh novým technickým a hlavně kvalitním skateboardovým vybavením,obchodníci nabízeli první chrániče,přilby,rukavice,boty a také speciální SKATEBOARDY pro jednotlivé soutěžní disciplíny.V mnoha zemích vznikají první skateboardingové svazy,začínají se pořádat národní a mezinárodní soutěže.Jednotliví výrobci se předhánějí v technických novinkách,závodníci v nových tricích.

Info o historii skateboardingu...

11. září 2007 v 16:59

První generace a vznik skateboarding

s

Skateboarding jako pokračování serfaření

První skateboard vzniká někdy v roce 1950 a je spojován s rozvojem surfingu v Kalifornii. Byly domácí výroby a tvořila je dřevěná deska na kolečkách a ložiskách z kolečkových bruslí. Původně se této činnosti říkalo "sidewalk surfing", tedy něco jako serfování po chodníku.

Skateboarding a Návrat do budoucnosti

Jeden druh tehdejších skateboardů měl vpředu připevněnu část dřevěné bedny, která se používala jako improvizována řídítka. Pokud byste to chtěli vidět, stačí si pustit film Zpátky do budoucnosti 2, kde hlavní postava Marty McFly přesně takový půjčuje od náhodně projíždějícího dítěte.

Skateboarding a Tony Hawk

Jak se skateboarding vyvíjel, nakonec si vyvinul vlastní styl a dokonce ovlivnil i svého předchůdce - surfing. Nejčastěji zmiňovanými skupinami, které zpopularizovaly tento sport jsou Z-Boys a Bones Brigade (zde patřil i velmi známý Tony Hawk), kteří po roce 1970 vyprodukovali jedny z nejlepších skateboardingových nahrávek, které kdy byly natočeny. Jako první také začali jezdit v prázdných bazenéch.